Paqueta ndryshoi planet e Milanit, ja sa ka mbetur nga buxheti pas investimit “Thiaw”. Kujdes dy largime…

Milanit i kane mbetur rreth 10 milionë euro në buxhetin e transferimeve për t’i shpenzuar këtë verë me një mesfushor objektivin kryesor, pretendon një raport i sotem i publikuar nga Pianeta Milan.

Kuqezinjve u është dashur të jenë të kujdesshëm me financat e tyre këtë verë duke pasur parasysh marrjen nga RedBird Capital Group dhe pasiguritë që mund të sjellin ne vazhdim. Përveç 36 milionë eurove që Milani shpenzoi për Charles De Ketelaere nga Club Brugge, drejtori teknik Paolo Maldini dhe drejtori sportiv Frederic Massara kanë marrë 7.2 milionë euro gjithashtu nga arkat e klubit për te blere Alessandro Florenzi dhe Junior Messias.

Keto investime lejonin edhe 10 milionë euro për të nënshkruar një mbrojtës dhe një mesfushor, por Malick Thiaw do të kushtojë 5-6 milionë euro nga Schalke (pritet te kryeje vizitat neser dhe te nenshkruaje per 5 vite), duke lënë pjesën tjetër për një mesfushor.

Situata u ndryshua më pas nga nënshkrimi i West Ham United me Lucas Paqueta. Milani merr 15% të 40 milionë eurove të asaj marrëveshjeje, kështu që janë shfaqur 6 milionë euro shtesë. Kjo do të thotë se ka rreth 10 milionë euro në dispozicion për të marrë një mesfushor të ri.

Koha nuk premton te enjten ne mbremje mbyllet merkato e veres. Maldini dhe Massara do te duhet te veprojne shpejt. Keto dite mund te ndodhin edhe dy largime: Ballo-Toure dhe Bakayoko. I pari ka merkato dhe kerkohet ne Turqi, por Galatasaray duhet te beje oferte bindese me rreth 2 mln euro huazim me te drejte blerje per 3 te tjera, ose ta bleje komplet kartonin per 4.5 mln euro.

Sa i perket Bakayoko, ka sirena nga Anglia, por edhe Monza ka bere perpara gjate kesaj kohe. Chelsea ka ne akord edhe 1 vit tjeter me Milanin si pjese e huazimit, por kuqezinjte do te bejne cmos qe te prishin kete pakt duke ia kaluar huazimin nje tjeter ekipi.