Përgatitet oferta “big” nga Milani për rinovim! Vendos Leao, por ndryshe drejtuesit kanë caktuar kufirin e ankandit

Fillimi i Rafael Leaos në kampionat ishte mbresëlënës: katër gola dhe katër asistime në Serie A për sulmuesin e ri portugez, i cili tani është lojtari shtesë i Milanit të Stefano Piolit. Corriere della Sera e raportoi këtë mëngjes, duke shpjeguar se ish-futbollisti i Lille po i tërheq zvarrë kuqezinjtë në këtë pjesë të parë të sezonit pasi e kishte bërë këtë vitin e kaluar duke fituar kampionatin e 19-të.

Këto paraqitje top padyshim që tërhoqën vëmendjen e disa klubeve të mëdha europiane, në radhë të parë Chelsea që do të jetë kundërshtari i radhës i Djallit në Champions League (të mërkurën në orën 21:00 në Londër). Paolo Maldini, menaxheri i kuqezinjve, tha ditët e fundit se askush nuk është i patransferueshëm, por Leao nuk do të shitet për më pak se 100 milionë euro.

Klubi kuqezi, megjithatë, ende shpreson të jenë në gjendje të rinovojnë kontratën e tij që skadon në 2024. Në javët në vijim, drejtuesit e Milanit do të rrisin dorën, duke vënë në tavolinë një propozim prej 6-7 milionë euro në vit për të bindur portugezin për të rinovuar.

Kuqezinjtë janë gati të bëjnë një përpjekje të rëndësishme, por padyshim që vullneti i lojtarit për të qëndruar dhe për të vazhduar të rritet në Milanello do të jetë vendimtar. Fillimi i sezonit po konfirmon se Leao është shoferi i madh i Djallit dhe për këtë arsye klubi nuk ka ndërmend të privojë veten.

Edicioni i sotëm i Tuttosport shkruan këtë mëngjes: “Nuk ka Milan pa Leaon. Asist, gola dhe gjenialiteti: thesari i Piolit”. Portugezi e nisi mirë sezonin dhe e tërhoqi Djallin në këtë start kampionati me 4 gola dhe 4 asistime. Edhe te Empoli-Milan hyri në të gjitha veprimet vendimtare.

Lele Adani i dashuruar me Rafa Leao. Ish-lojtari ka komentuar në profilin e tij në Instagram paraqitjen ndaj Empolit të sulmuesit të Milan dhe në përgjithësi aftësitë atletike dhe teknike të portugezit: “Rafa Leao është padyshim dhe me shkëputje madje lojtari më i fortë dhe më vendimtar në Serinë A”.