Përplasja e 2 trenave në Greqi, të mbijetuarit: Thyem dritaret me trupin tonë

Të mbijetuarit kanë treguar për një “makth prej 10 sekondash” ndërsa vagoni i tyre i trenit u përmbys dhe u përfshi në flakë në një përplasje në Greqinë Qendrore.

Rrëfimet e tyre vijnë pasi të paktën 36 njerëz vdiqën dhe dhjetëra të tjerë u lënduan në përplasjen “kokë më kokë” midis dy trenave afër qytetit të Larissa.

Dhe siç bëhet e ditur, vagonët e përparme të një treni pasagjerësh të përfshirë u shkatërruan kryesisht.

“Ne kemi dëgjuar një zhurmë të madhe,” ka thënë pasagjeri 28-vjeçar, Stergios Minenis, i cili u hodh nga mbeturinat.

“… Kishte panik. Kabllot, zjarri. Zjarri ishte i menjëhershëm. Zjarri ishte në të djathtë dhe në të majtë”, citohet të ketë thënë Minenis.

“Për 10, 15 sekonda ishte kaos. Zjarre, kabllo që vareshin, dritaret e thyera, njerëzit që bërtisnin, njerëz të bllokuar”.

Treni i pasagjerëve ishte duke udhëtuar nga Athina në qytetin verior të Selanikut kur u përplas me trenin tjetër të mallrave.

Dhe ajo po përshkruhet si përplasja më e keqe e trenit që Greqia ka parë ndonjëherë.

Një hetim është nisur dhe policia thotë se ata kanë arrestuar një zyrtar kryesor të Stacionit Lokal në Larissa.

E të mbijetuarit tjerë kanë përshkruar skenat kaotike pas përplasjes, me një pasagjer të tronditur duke i thënë BBC: “Njerëzit ishin në panik dhe duke bërtitur – disa njerëz kishin frikë se do të vdisnin”.

Disa pasagjerë thanë se ata ishin të detyruar të thyejnë dritaret e vagonët me bagazhet e tyre për t’i shpëtuar mbeturinave të djegura.

Angelos Tsiamouras i tha transmetuesit grek Ert përplasja ishte si një tërmet, dhe ai shkatërroi dritaren e trenit duke përdorur valixhen e tij.

“Ne i thyem dritaret me trupin tonë”, ka thënë një tjetër pasagjer.