Pioli revoltohet pas ngacmimit nga gazetarët mbi afrimet e reja: “Atë e shkruani ju…”

Trajneri i Milan, Stefano Pioli, ka hedhur poshtë idenë se nënshkrimet e verës po hasin veshtiresi dhe insistoi se ai thjesht është i durueshëm në lidhje me integrimin e tyre ne grupin kuqezi te amalguar me se miri nder vite…

Përveç Charles De Ketelaere, Pioli i ka aktivizuar nënshkrimet e verës vetëm si pjesë e stolit në përgjithësi, me Yacine Adli, Malick Thiaw, Sergino Dest dhe Aster Vranckx që ende nuk kanë filluar një ndeshje si titullar. Madje, Thiaw ende nuk ka debutuar!

Ka pasur pikëpyetje se ku i është dhënë Adli se ai pati një fushatë të shkëlqyer parasezonale dhe u la jashtë listës së skuadrës për Ligën e Kampionëve, por ka qenë rasti në të kaluarën që Pioli ka marrë mjaft kohë për t’u siguruar që të rejat. lojtarët janë plotësisht të integruar dhe e njohin sistemin e tij nga brenda.

Duke folur në konferencën për shtyp në prag të Milan-Napoli, Pioli u pyet për përshtatjen e lojtarëve të rinj dhe nëse është më i ngadalshëm nga sa priste. “Askush nuk po gjen veshtiresi sic ju shkruani dhe mendoni. Unë jam shumë i lumtur me Yacine, gjithashtu me Thiaw, Dest dhe Vranckx… ata duhet të kene nxitim dhe mezi presin, por unë nuk jam në nxitim”, tha ai.

“Duhet koha e duhur për të kuptuar disa gjëra dhe ata po bëjnë gjithçka që është e nevojshme për të më bindur se janë gati. Jam i sigurt se do të jenë së shpejti pjese e atyre lojtareve qe do t’i shohim ne fushe me shpejt me kaq shume ndeshje”.