Prag Champions: stërvitja e sotme konfirmon problemin!

Nese Divock Origi eshte gati per te debutuar me fanelen e Milanit ne Champions League pasi luajti ne pjesen e dyte te derbit ndaj Interit, Ante Rebic nuk është rikuperuar ende nga lëndimi i muskujve dhe u detyrua të stërvitet individualisht gjatë seancës së sotme stërvitore.

Lëndimet e vogla por zhgënjyese kështu vazhdojnë të ndjekin kroatin. Rebic humbi shumë ndeshje sezonin e kaluar për shkak të lëndimeve dhe ai nuk ishte në gjendje të gjente ritmin e tij pas një fillimi premtues të sezonit.

Ndjenja është se edhe ky sezon ka nisur pikërisht në të njëjtën mënyrë, gjë që është shqetësuese. Siç mësohet nga SempreMilan.it, numri 12 u stërvit veçmas edhe gjatë seancës së sotme stërvitore për shkak të një dëmtimi muskulor.

Ai nuk ka gjasa të rikthehet për ndeshjen hapëse të Ligës së Kampionëve kundër RB Salzburg, e cila është planifikuar për të martën në mbrëmje. Për fat të mirë për Stefano Piolin, të paktën Divock Origi është rikthyer dhe do të jetë në gjendje t’i japë pak pushim Olivier Giroud pas tre ndeshjesh radhazi.

Megjithatë, mbetet për t’u parë nëse belgu do të startojë të martën titullar apo do te kete nje start te Giroud dhe me pas ne pjesen e dyte do te jete radha e Origit. Sakaq, pritet gjithashtu qe te kemi nje debutim te Dest ne krahun e djathte, por jo titullar.

Pioli nderkohe paralajmeron ekipin para ndeshjes me Salzburg: “Kam ndjekur 3-4 ndeshje te tyre. Jane te shpejte, te forte fizikisht dhe ne sulm te rrezikshem. Do te duhet shume kujdes, sidomos sepse luajme perpara tifozeve te tyre”.