Pse Krunic brenda liste edhe pse i dëmtua? Pioli përgjigjet nga Austria! Pastaj kërkon kujdes ndaj Salzburg: “Do nxjerrin Haaland dhe Mane…”

Në prag të debutimit në Champions League kundër Salzburgut, trajneri i kuqezinjve Stefano Pioli prezantoi ndeshjen në një konferencë për shtyp: “Ne e arkivuam suksesin në derbin të nesërmen në mëngjes, kjo është një tjetër lojë dhe një tjetër garë.

Tani ka një kundërshtar të komplikuar, vitin e kaluar Salzburgu në shtëpi në Champions League nuk humbi kurrë. Misioni ynë në Evropë këtë vit? Për të treguar se përvoja e vitit të kaluar na ka shërbyer dhe jemi rritur.

Duhet të mendojmë vetëm për ndeshjen e nesërme, do të ishte e rëndësishme të nisim me një rezultat pozitiv. Ne duhet ta përballojmë ndeshjen e nesërme me shumë entuziazëm, duke respektuar kundërshtarët por edhe duke besuar në cilësitë tona”.

“Kushtet e Florenzit? Ne presim kohët e rikuperimit. Krunic është përfshirë sepse mendojmë se për ndeshjen e radhës të Champions League do të jetë në dispozicion”.

“Ne i kemi parë të gjitha ndeshjet e Salzburgut, madje edhe ato të parasezonit. Besojmë se e kemi përgatitur mirë ndeshjen, por kundërshtarët dinë të lëvizin shumë mirë, luajnë futboll shumë modern, të lëvizjes, me lojtarë ofensivë cilësorë.

Është një ekip i kompletuar që duhet përballur me shumë respekt, por edhe me vendosmëri të madhe. Ata kanë shumë lojtarë me perspektivë shumë të fortë, të cilët ka të ngjarë të jenë në gjendje të ndjekin rrugën e Haaland dhe Mane. Ata janë një ekip shumë i fortë që ne e respektojmë ”

“Intensiteti europian? Nesër do të kemi një provë të mirë, sepse Salzburgu është një skuadër e nivelit shumë të lartë për nga intensiteti dhe ritmi dhe ne jemi të përgatitur të kemi të njëjtin ritëm si ata dhe të përpiqemi të vendosim të njëjtin intensitet”.