Pse Milani pëson më shumë gola! Pioli më në fund e pranon ndryshimin…

Nëse reparti i mbrojtjes ishte forca e Milan në fazat mbyllëse të sezonit të kaluar, ka qenë shumë shqetësues në sezonin aktual deri më tani. Calciomercato.com raporton se si goli i Olivier Giroud kundër Napolit në Stadio Diego Maradona në mars ishte fillimi i një ecurie që pa Milanin të pranonte vetëm dy gola në 11 ndeshjet e fundit të ligës, me nëntë porta të pastra dhe nëntë fitore.

Në ata gola, vetëm Ciro Immobile dhe Davide Faraoni arritën të mposhtin Mike Maignan. Megjithatë, në shtatë ndeshjet e luajtura së bashku nga Pierre Kalulu dhe Fikayo Tomori (pa llogaritur ndeshjen kundër Sampdorias, kur Kalulu ishte partner nga Kjaer), numri i golave ​​të pësuar tashmë është tetë.

Duke shtuar tre ndeshjet e Champions League, totali bëhet 13. Ka një sërë faktorësh që kontribuojnë si lojërat që janë shumë më afër njëra-tjetrës dhe mungesa e Maignan, por ata nuk tregojnë të gjithë historinë.

Renditja nuk është shqetësuese pasi Milani është tre pikë prapa liderëve Napoli dhe Atalanta në Serie A dhe mund të arrijë ende në fazën eliminatore të UCL-së, por portat e pastra japin një shans më të mirë.

Dy ndeshjet e ardhshme – kundër Juventusit dhe kundër Chelsea – do të jenë thelbësore në të dyja garat. Rifitimi i sigurisë në mbrojtje mund të nisë Milanin në funksion të pushimit për Kupën e Botës.

Pioli mendon se “ka te beje sepse tashme kemi nje fantazist me shume sulmues dhe loje me ofensive – duke lene keshtu per te kuptuar se me Kessie ose Krunic ne ate rol ka me shume mbrojtje – “por edhe sepse bejme gabime te vogla qe kthehen te medha”.