Sconcerti: Milani dhe Napoli të ngjashëm, i bashkon ajo sëmundje që infekton…

Milani ka mare fitoren e trete radhazi ne Serie A pas asaj ndaj Empolit dhe Juventusit. Ne Bentegodi nuk ishte e lehte, por kete sezon pak ndeshje kemi pare qe te jete e lehte per kuqezinjte. Megjithate, jane aty lart, 3 pike larg Napolit, qe erdhen nga humbja ne San Siro.

Mario Sconcerti, në faqet e Corriere della Sera, komentoi fitoren e Milanit kundër Veronës. Gazetari i njohur duartroket trajnerin kuqezi kete here sepse sipas tij pikerisht Pioli ishte vendimtarte suksesi…

“Ka mundësi që edhe Pioli në Verona të ketë qenë me fat, por sigurisht që ka gjetur gjithcka, cdo levizje! Ka gjetur momentin kur te fuse mesfushoret e fresket teksa priti qe Verona te rraskapitej nga presingu dhe mbulimi i fushes.

Diti te prese dhe kete durim, duke i dhene ekipit te tij ate shtytje ne momentin kur Verona nuk po vraponte dot me dhe kur nisi te behej konfuze pasi humbi energjite.

Në këtë efekt thuajse me telekomandë, Milani është shumë i ngjashëm me Napolin, kështu që Pioli me Spallettin. Lojtarët shkojne ne fushe sikur te ishin nje semundje e shendetshme, infektohen me njeri-tjetrin”.