Shoferi i “G-Class” që përplasi familjen, kishte konsumuar drogë! 39-vjeçari që hyri me semafor të kuq iu nënshtrua testit

Ajas Sulejmani, 39-vjeçari i cili përplasi një çift bashkëshortësh dhe fëmijën e tyre tre muajsh rezulton se ka qenë nën efektin e lëndëve narkotike.

Pas arrestimit, policia thotë se ai i është nënshtruar testit të drogës dhe ka rezultuar pozitiv.

“Në lidhje me aksidentin e ndodhur në Rrugën e Kavajës, ku një automjet me targa të huaja aksidentoi një çift dhe fëmijën e tyre të vogël, ju informojmë se:

Pas kryerjes së testit të drogës, drejtuesi i mjetit, shtetasi A. S., ka rezultuar se drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike”, thuhet në njoftimin e policisë.

Shoferi i “G-Class” që përplasi familjen, kishte konsumuar

SI NDODHI AKSIDENTI

Çifti i bashkëshortëve Arjan dhe Vilma Konomi, po kalonin në vijat e bardha bashkë me foshnjën e tyre tre muajshe, kur automjeti luksoz që drejtohej nga Ajas Sulejmani ka hyrë me shpejtësi në semafor të kuq dhe i përplasi.

Më pas automjeti devijoi drejt lulishtes anash rrugës, ku përplasi një biçikletë, por qytetari shpëtoi pa u dëmtuar.

Shoferi i “G-Class” që përplasi familjen, kishte konsumuar

 

Në pamjet nga vendngjarja pak pas aksidentit çifti bashkëshortëve shihen të shtrirë në tokë, ndërsa karroca e bebes e rrëzuar.

Menjëherë në ndihmë u kanë ardhur kalimtarët të cilët kanë vrapuar drejt tyre për t’i ndihmuar. Aktualisht tre të plagosurit ndodhen në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Shoferi i “G-Class” që përplasi familjen, kishte konsumuar

AUTORI

Ajas Sulejmani u arrestua në një spital privat disa orë pas arratisjes nga vendi i ngjarjes, ndërsa policia në një njoftim bën të ditur se shoferi ka qenë shkelës sistematik i rregullave të qarkullimit rrugor.

Sipas bluve të kryeqytetit Sulejmani është ndëshkuar 8 herë, shumicën e rasteve për shkelje të sinjalizimit rrugor, shkelje semafori dhe mospërdorim të rripit të sigurimit.

“Drejtuesi i automjetit me targa të huaja, shtetasi me iniciale A. S., 39 vjeç, i dyshuar si autori që shkaktoi aksidentin me këmbësorët, në Rrugën e Kavajës, është ndëshkuar 8 herë nga efektivet e Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore Tiranë, nga të cilat disa herë për shkelje të sinjalizimit rrugor, shkelje semafori dhe mospërdorim të rripit të sigurimit.

Gjithashtu, ky shtetas është ndëshkuar disa herë, me bllokues gomash, për shkak të parkimeve në shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor në rrugët e kryeqytetit.

Po ky shtetas  është shoqërur tre javë më parë në ambientet e Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore Tiranë, po me këtë automjet, për verifikim nga strukturat e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, dhe pasi është verifikuar, është proceduar për shkeljen e dispozitave të Kodit Rrugor”, thotë policia.