“Si u dogj transferimi im te Milani” Flet trajneri i njohur

Në vitin 2016, Milan i Berlusconit po përgatitej të merrte konotacione kineze. Ky ishte pikërisht viti në të cilin Presidenti Silvio vendosi t’i shiste shumicën e aksioneve Li Yonghong. Prej andej, Djalli kaloi një periudhë të gjatë hijesh. Një letargji që zgjati deri në vitin 2021.

Në të njëjtin vit, në 2016, Milan punësoi Vincenzo Montella, trajnerin e parë të zones Campania në historinë e klubit. Aty ishin kuqezinjtë Carlos Bacca-s dhe një Donnarumma shumë i ri në portë. Vitet e pafat, edhe nëse Milani fitoi Superkupën e Italisë atë sezon.

Megjithatë, ende në vitin 2016, përpara se Montella të bashkohej me kuqezinjtë, një tjetër trajner dukej i destinuar për pankinën e Milanit. Këtë e ka bërë të ditur vetë ai në një konferencë për shtyp. Pikerisht ai qe dje mundi Roma-n me Betis.

Po flasim per Manuel Pellegrini. Trajneri kilian foli në një konferencë për shtyp para ndeshjes. Ai mund të konsiderohet një trajner i shkëlqyer që ka kaluar edhe nga stola shumë të rëndësishme gjatë gjithë karrierës së tij, duke përfshirë Real Madridin dhe Manchester Cityn.

Por Italia nuk ka qenë kurrë në fatin e saj, pavarësisht origjinës së tij. Por në vitet më parë ishte shumë afër. Pikërisht në vitin 2016, viti i kalimit te Milanit te kinezët, Pellegrini ishte një hap larg pankinës së Milanit:

“Në vitin 2016 isha pranë Milanit, por më pas ndodhi një ndryshim pronësie që më shtyu në Kinë”, tha tekniku. duke zbuluar kështu një prapaskene te papritur. Praktikisht, Berlusconi kishte zgjedhur trajnerin kilen dhe madje Galliani kishte arritur edhe akordin.