SKY SPORT | Milani po mbyll goditjen e fundit: shifrat!

Milani është ende në kërkim të një mesfushori. Sipas raportimeve nga Gianluca Di Marzio, kuqezinjtë do të kishin pasur kontakte shumë të ngushta me Wolfsburg për Aster Vranckx.

Formula e operacionit duhet të jetë ajo e një huazimi të rëndë me bazë fikse dhe me të drejtë shlyerjeje. Kërkesa e gjermanëve për kartonin e klasit 2002 është 13 milionë euro ndërsa Milani aktualisht ka shkuar ne 11.5 milionë euro.

Ai është një mesfushor qendror shumë fleksibël, ai mund të veprojë edhe si mesfushor për të mbuluar mbrojtjen dhe në një pozicion më sulmues për të mbështetur repartin sulmues. Ai krahasohet me bashkatdhetarin Axel Witsel.

I lindur në Belgjikë nga një familje me origjinë kongoleze, ai filloi karrierën e tij në Hoegaarden dhe më pas kaloi në Tienen, Woluwe Zaventem dhe më në fund në Malines më fisnike. Më 3 dhjetor 2018 në moshën 16 vjeçare ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me klubin verdhezi.

Më 20 korrik 2019 ai bëri debutimin e tij profesional duke zëvendësuar Joachim Van Damme në minutat e fundit të Superkupës së Belgjikës humbi 3-0 kundër Genk dhe u shtua përfundimisht në ekipin e parë. Më 9 gusht në vijim ai bëri debutimin e tij në Pro League kundër Anderlecht dhe tre ditë më vonë rinovoi kontratën e tij deri në 2022. [

Më 15 shkurt pasardhës ai shënoi golin e tij të parë me një goditje me kokë nga një goditje këndi, duke vendosur sërish rezultatin në 2-0 kundër Anderlecht. Më 9 dhjetor 2020 ai njofton kalimin e tij të përhershëm në Wolfsburg, me të cilin nënshkruan kontratë deri në vitin 2025, duke filluar nga sezoni 2020-2021.

Ardhja e Vranckx nuk varet nga Bakayoko, gjithnjë e më shumë jashtë projektit të kuqezinjve dhe me te cilin keto dite kane pasur kontakte si Monza ashtu edhe Lyon.