Stoltenberg: Procesi i anëtarësimit në NATO për Finlandën dhe Suedinë do të ishte i shpejtë

NATO është gati të mirëpresë shpejt Finlandën dhe Suedinë, nëse vendosin të aplikojnë për anëtarësim. Kjo u konfirmua nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një deklaratë për gazetarët

Duke folur në një konferencë shtypi në Bruksel, sekretari i përgjithshëm tha se i takon secilit vend të vendosë nëse do të aplikojë për anëtarësim, por ata do të mirëpriteshin me krahë hapur ndaj NATO-s, nëse vendosin ta bëjnë këtë.

Stoltenberg tha se procesi zyrtar i bashkimit do të ishte i shpejtë, nëse Finlanda dhe Suedia aplikojnë.

Ai shtoi se aleanca ushtarake e NATO-s do të mbështesë gjithashtu të dyja vendet në periudhën e ndërmjetme midis aplikimit dhe ratifikimit zyrtar.

Finlanda dhe Suedia do të aplikojnë në maj për në NATO

Rusia, e cila ndan një kufi prej 1340 km me Finlandën, ka thënë më parë se do të duhet të “ribalancojë situatën” me masat e veta nëse aplikimi i Finlandës në NATO shkon përpara.

Shefi i NATO-s u tha gazetarëve se ai planifikon të flasë me presidentin finlandez Sauli Niinisto më vonë gjatë ditës së sotme.

Finlanda dhe Suedia kanë vendosur të shpallin aplikim të njëkohshëm për t’u bashkuar me NATO-n muajin e ardhshëm.