SULM FRONTAL NGA MILANI | Pioli po mendon diçka që e ka provuar vetëm dy herë

Presioni është i madh për Milanin, pasi ata përgatiten për një ndeshje vendimtare të Ligës së Kampionëve kundër Dinamo Zagrebit nesër. Kuqezinjtë aktualisht janë të tretët në Grupin E me katër pikë, dy më pak se vendi i dytë RB Salzburg dhe tre pas liderëve të grupit Chelsea.

Humbjet mdaj bluve e lënë Milanin në një pozitë të pasigurt me dy ndeshje në grup për të luajtur dhe ata do të jenë të dëshpëruar për një rezultat pozitiv kundër Dinamo Zagrebit.

E vetmja mënyrë që Milani mund të garantojë kualifikimin në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve është me fitore ndaj Dinamo Zagrebit dhe RB Salzburg. Humbja ndaj skuadrës kroate, por mposhtja e austriakëve do të bënte që kuqezinjtë të kërkonin që Chelsea të fitonte të dyja dy ndeshjet e mbetura për të rezervuar vendin e tyre në fazat e eliminimit.

Skenari më i ndërlikuar është një fitore dhe një barazim; nëse Milani fiton në Zagreb, ata do të kenë nevojë që Chelsea të mundë RB Salzburg nesër përpara një barazimi të mundshëm javën e ardhshme.

Po formacioni? Nëse Giroud dhe Leao janë të sigurt se do të luajnë, kroati Rebic gjithashtu ka shanse të shkëlqyera për të luajtur titullar dhe në rast se do ta bënte në një rol thuajse të paprecedentë, përkatësisht atë të krahut në të djathtë.

Vitet e fundit me Piolin, ish-lojtari i Fiorentina luajti ose gjerë në të majtë ose si sulmues i parë, ndërsa në të djathtë u përdor që në fillim vetëm një herë: ishte 23 nëntor 2019 kundër Napolit dhe Ante u vendos në të djathtë në. një 4-3-3 (Rebiç qëndroi në fushë 45′ dhe më pas doli për shkak të lëndimit). Kjo ka ndodhur në një rast tjetër, por vetëm gjatë lojës dhe për disa minuta (për shembull në Chelsea-Milan 3-0 këtë vit).

Nëse thashethemet konfirmohen, do të jetë hera e dytë që kroati do të vendoset nga Pioli si krah i djathtë. Pikërisht për shkak se ka një lojtar të tillë sulmues edhe në të djathtë, në rolin e mesfushorit sulmues qendror Rade Krunic ka avantazhin ndaj Charles De Ketelaere: boshnjaku do të duhet të përfitojë nga momentet e futjes së tij, por edhe të japë dorën në qendër të fushës për të mos lënë shumë vetëm Tonalin dhe Bennacerin.

Por kjo është një sfidë që Milani duhet ta fitojë domosdoshmërisht dhe prandaj Pioli po mendon për një formacion më sulmues se zakonisht. Ne stol gjithashtu do te jene si Origi ashtu edhe Brahim Diaz e Messias, gati te japin nje dore.