Theo dhe Dumfries: helmet e vjetra rishfaqen në derbi! Por strategjia zikaltër ishte e qartë dhe mori pjesë aktori Lautaro

Kanë kaluar 7 muaj, një Scudetto e fituar dhe merkato e kalitur me shumë kthesa nga derbi i fundit mes Milanit dhe Interit. Ishte 5 shkurt 2022 kur të dy skuadrat u përplasën në një sfidë emocionuese, për të thënë të paktën, të fituar nga kuqezinjtë nga Pioli, të cilët, falë dy golave te Giroud – gjithashtu vendimtar dje – arritën të merrnin një pjesë të madhe të Scudetto-s pas atij suksesi.

Një lojë e bukur, plot emocione e përbërë edhe nga përplasje të ashpra me shumë nerva në buzë të lëkurës nga të dyja anët. Dhe për një moment ajo atmosferë e përjetuar në atë derbi të shkurtit u përjetua sërish në minutat e para të ndeshjes së luajtur sonte në San Siro me dy protagonistë absolutë:

Theo dhe Dumfries: helmet e vjetra rishfaqen në derbi! Por strategjia zikaltër ishte e qartë dhe mori pjesë aktori Lautaro

Theo Hernandez dhe Dumfries. Në fakt, më të vëmendshmit nuk i ka munguar ajo aludim për sherr mes të dyve pas kontrasti të parë të ndeshjes. Theo Hernandez i dha menjëherë një shtytje anësorit holandez, duke ndezur në çast San Siro dhe lojtarët e tjerë në fushë që detyruan arbitrin të ndërhynte dhe të paralajmëronte menjëherë dy lojtarët që duhej të ndalonin në atë moment.

Por pse francezi reagoi kështu? Përgjigja qëndron pikërisht në derbin e vitit të kaluar të përjetuar nga Theo Hernandez dhe Dumfries si një betejë autentike që më pas kulmoi me përjashtimin e mbrojtësit të krahut kuqezi.

Të dy luajtën një lojë të tyren e përbërë nga përplasje, duele në shpejtësi, goditje dhe kontraste. I famshëm është edhe imazhi i Theo Hernandez në tokë me Milanin qe kryeson dhe Dumfries që i ofron dorën për ta ndihmuar të ngrihet.

Theo dhe Dumfries: helmet e vjetra rishfaqen në derbi! Por strategjia zikaltër ishte e qartë dhe mori pjesë aktori Lautaro

Holandezi, megjithatë, nuk e priste reagimin e francezit, i cili vendosi të qëndrojë i palëvizshëm në fushën e San Siros, duke i lënë Tonalit përplasjen verbale – por edhe fizike – me Dumfries. Në derbin e sotëm u zhvillua një lloj sezoni i dytë i ndeshjes mes të dyve, të cilët sigurisht nuk e harruan duelin e vitit të kaluar dhe Theo mbase donte të “hakmerrej” ndaj atij të kuqtë, duke shpresuar t’ia kthente…

Në një ndeshje të vetme, atë të sezonit të kaluar, Theo Hernandez dhe Dumfries ndoqën njëri-tjetrin me fanella, shpatulla dhe shikime të tërbuara. Epilogu i asaj sfide ishte pikërisht përjashtimi i mbrojtësit të kuqezinjve, i cili me një rrëshqitje nga pas detyroi arbitrin të nxirrte karton të kuq.

Të dy Theo Hernandez dhe Dumfries u ndëshkuan me karton të verdhë dhe kështu arbitri donte të shmangte prishjen e shfaqjes së derbit dhe ndoshta edhe atë duel që në çdo përballje ndezi njerëzit e San Siros.

Megjithate, pas atij kartoni, nisi gjuetia per te nxjerre Theon me te kuq. Cdo nderhyrje, kishte disa gjeste te tepruara nga Interi. Mes tyre, Lautaro Martinez.

Theo dhe Dumfries: helmet e vjetra rishfaqen në derbi! Por strategjia zikaltër ishte e qartë dhe mori pjesë aktori Lautaro

Argjentinasi nuk shënoi dot në derbin e Milanos, edhe pse në fund e kishte një mundësi shumë të mirë të barazonte e të shmangte humbjen e Interit. Gjithsesi sulmuesi argjentinas e ka gjetur mënyrën të bëhet protagonist e të jetë në qendër të vëmendjes në rrjetet sociale.

Theo dhe Dumfries: helmet e vjetra rishfaqen në derbi! Por strategjia zikaltër ishte e qartë dhe mori pjesë aktori Lautaro

Martinez, në një duel me Theo Hernandez, mori një goditje të lehtë në kraharor dhe menjëherë u shtri në tokë sikur u godit me bërryl në fytyrë. Kamerat filmuan gjithçka dhe pas ndeshjes komentet ishin të shumta në rrjetet sociale. “Jepini një çmim Oscar si aktori më i mirë” ishte komenti më tipik…

Theo dhe Dumfries: helmet e vjetra rishfaqen në derbi! Por strategjia zikaltër ishte e qartë dhe mori pjesë aktori Lautaro