TIMES SPORT | Të premten pritet komunikata e UEFA-s mbi Fair Play Financiar. Milani e pret me qetësi për 1 motiv

Sipas asaj që raporton Times Sport, ditën e nesërme UEFA do të komunikojë marrëveshjet e nënshkruara me klube të ndryshme evropiane në lidhje me shkeljen e kushteve të FPF në sezonin 20/21.

Klubet e përfshira janë rreth 10 duke përfshirë Milanin, i cili megjithatë, sipas asaj që u raportua nga redaksia e MilanNews në qershor dhe nga Sky Sport do të ketë një dënim “të lehtë”: një gjobë prej disa milionë eurosh.

Sipas Sky Sport, Interi, Roma, Juventusi dhe Milani janë katër klubet italiane nën vëmendjen e UEFA-s si rezultat i rezultateve financiare të arritura në tre vitet e fundit. Trupa e futbollit do të publikojë një deklaratë të vetme ku do të njoftojë masa disiplinore ndaj 15 klubeve kryesore evropiane, përfshirë PSG, Marseille, Monaco, Barcelona, ​​Arsenal dhe Besiktas. Klubet e interesuara janë kontaktuar, raporton Sky, dhe Marrëveshjet e ndryshme të Marrëveshjes janë në fazën e fundit të hartimit, por ende nuk janë nënshkruar.

Këto masa disiplinore nuk janë sigurisht një rrufe ne qiell te hapur: do të vendoset një gjobë për Interin dhe Romën, si dhe një kufizim në numrin e lojtarëve që mund të hyjnë në një kompeticion të UEFA-s. Për Milanin dhe Juventusin, nga ana tjetër, ka vetëm një penalitet të kufizuar financiar.

Klubet dhe UEFA u takuan në Stamboll: bordi i ECA u takua ne Turqi vetëm disa orë përpara shortit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve më 25 gusht.

Kuqezinjtë, gjatë tre viteve të fundit, kanë pasur një rrugë konsistente me atë që ishte vendosur përpara TAS në Lozanë në Çmimin e Pëlqimit të nënshkruar në qershor 2019. Përmirësimet e kontabilitetit kanë qenë të qarta, me një vit e gjysmë pandemi në mes të së cilës të ardhurat e kufizuara dhe ky aspekt nuk kaloi pa u vënë re në Nyon.

Nga ajo që ka mësuar MilaNews, Milani mendon se ka respektuar marrëveshjen me UEFA-n dhe pret një marrëveshje të lehtë zgjidhjeje, me sanksione të kufizuara që nuk ndikojnë shumë as në operacionet e kompanisë në tregun e transferimeve dhe as një reduktim të ndjeshëm të skuadrës që mund të jetë. të regjistruar në garat evropiane.