Turpërimi historik Italisë përballë Gjermanisë

Gjermania ka mundur 5-2 Italinë në Nations League, duke fituar për herë të parë (përjashto miqësoret) një ndeshje ndaj “axurrëve”.

Në 10 përballjet e mëparshme mes tyre në ndeshje zyrtare, Italia kishte fituar 4 herë, ndërsa 6 ndeshjet e tjera kishin përfunduar barazim në 90 minutat e lojës.

Golat për Gjermaninë u shënuan nga Kimmich, Gundogan, Muller dhe Werner (2), ndërkohë që për Italinë shkurtuan diferencat Gnonto dhe Bastoni.

Italia pëson 5 apo më shumë gola për herë të parë që nga viti i largët 1957, kur Jugosllavia e mundi 6-1 në Kupën Ndërkombëtare të Evropës Qendrore.

Ndërkohë, Wilfried Gnonto është bërë lojtari më i ri në moshë që ka shënuar një gol me Italinë.

Sulmuesi është vetëm 18 vjeç e 222 ditë, ndërkohë që rekordi i mëparshëm mbahej nga Bruno Nicole, i cili në vitin 1958 shënoi kundër Francës, kur ishte 18 vjeç e 259 ditë.