Xhevahir Sukaj tregon gabimin e madh që bëri Partizani në derbi, ndaj fitoi Tirana

Partizani kërkon të ringrihet pas atij derbi të humbur me shifrat 0-2 në mënyrë shumë të dhimbshme ndaj Tiranës dhe shërimin do të tentojë ta kërkojë ndaj Vllaznisë. Para kësaj sfide, ekskluzivisht për “Panorama Sport”, ka folur Xhevahir Sukaj, i cili ka luajtur me të dyja skuadrat, por bujën më të madhe e ka bërë pikërisht me “demat”, ku është sulmuesi i tretë më i mirë që nga viti 2013 te të kuqtë.

Ai ka shënuar 25 gola në 48 ndeshje me Partizanin, duke pasur një mesatare prej 105 minutash për gol, më e mira në krahasim edhe me emra si Ekuban, Asani, Çinari apo Zhunior. Sukaj flet fillimisht për derbin, ku shprehet se Partizani bëri lojë pa ide, teksa thotë se Skuka duhej të luante në qendër. Ish-sulmuesi mendon se Vllaznia është favorite në përballjen e së premtes ndaj Partizanit në llogari të javës së shtatë të Kategorisë Superiore.

Xhevahir, si ju duk loja e zhvilluar në derbi? Për mendimin tim u zhvillua një lojë plot me gabime. Thuajse gjatë gjithë ndeshjes kishte shumë pak saktësi nga të dyja skuadrat.

Ku gaboi Partizani në këtë derbi? Kishte shans të madh pas humbjes së penalltisë dhe përjashtimit të Lulajt. Loja nisi ndjeshëm më mirë për ekipin e Tiranës, por më pas pësoi dy goditje me humbjen e penalltisë dhe daljen e Lulajt me karton të kuq.

Por pas pak minutash, edhe pse me një lojtar më pak, skuadra e Shehit shënoi gol, çka tregon qartë se Tirana ishte e përgatitur për ta fituar këtë derbi me çdo kusht. Në pjesën e dytë Partizani u zgjua disi dhe krijoi shumë volum, por kishte shumë raste të humbura dhe nuk kishin shumë ide për të shënuar dhe tentuar përmbysjen e shifrave.

Në kohën tuaj Partizani i fitonte derbet në seri. Me aq sa patë në derbi, çfarë i mungon skuadrës aktuale të të kuqve? Kur unë isha pjesë e Partizanit, pra në kohën tonë, ne nuk humbëm asnjë derbi dhe kjo arritje nuk është kurrsesi e rastësishme. Nuk mund të përcaktoj diçka konkrete se çfarë i mungon këtij Partizani, por di të them se ne kemi pasur një ekip shumë herë më të mirë se ai që luan në këtë sezon të Kategorisë Superiore.