Zaccheroni: “Maldini do të dijë të ndërhyjë, e njoh mirë! Leao po të iku në fillim nuk e kap dot më…”

Alberto Zaccheroni beson se Juventusi do të jetë më i ndezur për ndeshjen kundër Milanit, por kuqezinjtë kanë një ‘armë sekrete’ për ta shfrytëzuar.

Milani do të rinovojë rivalitetin e tyre historik me Juventusin, pasi do të presë skuadrën e Max Allegrit në fillimin e mbrëmjes së së shtunës në San Siro. Kuqezinjtë do të kërkojnë të rikthehen nga një natë e vështirë në Stamford Bridge në mesjavë pasi u mundën 3-0 nga Chelsea, ndërsa Juve hyn në lojë pasi i fitoi dy të fundit.

Zaccheroni ishte në krye të të dy klubeve gjatë karrierës së tij si trajner dhe ai foli me La Gazzetta dello Sport për të parë atë që mund të ishte një tjetër lojë magjepsëse mes dy fuqive të futbollit italian.

“Në San Siro do të jetë një ndeshje shumë e hapur dhe shumë do të varet nga ajo që do të ndodhë në fillim të ndeshjes. Një fillim i keq më pas mund të ndikojë në të gjithë ndeshjen”, tha ai.

“Mendoj se Milani do të luajë lojën e tij: do t’i japë intensitet dhe ritëm të madh mesfushës, të vetëdijshëm që Juve në mes shkon në rrymë alternative. Bardhezinjtë do të duhet të qëndrojnë shumë të grumbulluar dhe të mos i japin Milanit hapësirë ​​dhe kundërsulme. Kuqezinjtë, megjithatë, lënë hapesira në mbrojtje dhe Juventus mund të përfitojë nga kjo.”

Kush është më mirë apo më keq mes Milanit dhe Juves? “Asnjëri prej tyre nuk është shumë mirë. Por Juventusi, i ardhur nga dy fitore, është më i ngarkuar, në nivelin mendor është më i mirë. Por unë e njoh shumë mirë Maldinin: kur rezultatet janë të dobëta, ai di si të ndërhyjë.”

Cili është mendimi juaj për Leaon? “Më pëlqen shumë, është shumë i talentuar. Si të gjithë lojtarët e çuditshëm, ai ka ulje-ngritje. Por nëse ai ka sukses në veprimin e pare, atëherë nuk e ndaloni dot më, bëhet i pandalshëm. Sigurisht, si të gjithë të rinjtë, kur diçka nuk funksionon, ai vuan.”

Identiteti dhe mentaliteti, dy hallka të dobëta për Juventusin, por jo për Milanin… “Juve duhet të rindërtohet mendërisht. Puna kryesore duhet të drejtohet në këtë drejtim, pjesa tjetër do të vijë në përputhje me rrethanat. Nuk është e mundur që të gjithë lojtarët e blerë së fundmi të jenë të paktë. Ka një lloj mentaliteti për t’u rindërtuar, siguri për t’u dhënë lojtarëve: së pari duhet të kapni njeriun dhe më pas lojtarin. Ka një punë të mundimshme për të bërë.

“Më pëlqen shumë shpirti i Milanit që ata vendosin në fushë: ata kanë guxim, edhe në ndryshimin nga ndeshja ne ndeshje, bazuar në karakteristikat se kush zbret në fushë dhe kundërshtarët. Ata janë të paparashikueshëm, pavarësisht se kush luan, shpirti nuk ndryshon dhe Milani nuk ndalet. E përsëris, Maldini di si t’i përballojë këto momente, duke e mbështetur Piolin në mënyrën më të mirë të mundshme”.

Duke u kthyer në lojë në San Siro, kush mund ta vendosë ndeshjen? “Loja paralajmëron interpretues të jashtëzakonshëm, por nëse më duhet të përmend dy emra, zgjedh Leao dhe Vlahovic.”